
Stożek rogówki trudny do zdiagnozowania
Stożek rogówki trudny do zdiagnozowania, ale jest skutecznie leczoną chorobą oczu. Obecnie coraz więcej osób boryka się z różnymi chorobami oczu, a niektóre z nich są szczególnie trudne do zdiagnozowania ze względu na subtelne objawy lub niedostatecznie dokładny sprzęt diagnostyczny. Jedną z tych chorób upośledzających wzrok jest stożek rogówki. Jest to zwyrodnieniowa, niezapalna choroba oczu, w której rogówka na powierzchni oka zaczyna się przerzedzać i zakrywać, co prowadzi do stopniowej utraty wzroku. Bardzo ważne jest zatem regularne odwiedzanie specjalisty w miejscu Optyk Wrocław.
Stożek rogówki. Przyczyny choroby
Dokładna przyczyna stożka rogówki nadal nie jest znana, ale stwierdzono, że 10% przypadków jest dziedzicznych. Badania wskazują również na związek między częstym i energicznym pocieraniem oczu, który sprzyja rozwojowi stożka rogówki.
Najczęściej choroba ta objawia się w wieku 20-30 lat, ale początek jej progresji jest również możliwy znacznie wcześniej. Dlatego im wcześniej zaczynają się zmiany rogówki, tym szybszy może być przebieg samej choroby. Jej progresja trwa zwykle do 35-40 lat. Należy podkreślić, że nieleczony stożek rogówki często prowadzi do nieodwracalnej utraty dobrego widzenia, ale nawet może wymagać operacji przeszczepu rogówki.
Stożek rogówki. Główne objawy stożka rogówki
Można wyróżnić następujące główne objawy stożka rogówki:
Dobre widzenie do dali zaczyna się pogarszać od około 20-25 roku życia.
Okulistom trudno jest wybrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe do stałego noszenia.
Ostrość wzroku słabnie.
Postępuje krótkowzroczność lub astygmatyzm.
W miarę rozwoju zmian słaba rogówka może pękać, a następnie nagle pogarsza się widzenie i na środku rogówki tworzy się biaława blizna.
Dość często choroba ta postępuje nierównomiernie w obu oczach. Początkowo tylko jedno oko jest bardziej dotknięte, ale z czasem patologia rogówki zaczyna się rozwijać również w silniejszym oku. Z powodu tego postępu choroby może być trudno natychmiast zrozumieć, że wzrok się pogarsza.
Stożek rogówki. Leczenie stożka rogówki i opcje
Po zdiagnozowaniu tej choroby istnieje kilka sposobów, aby pomóc pacjentowi. O wyborze leczenia decyduje stopień zaawansowania choroby oraz wiek pacjenta.
Pierwsza pomoc – okulary. Pomagają poprawić widzenie, ale nie zatrzymują postępu choroby i są jedynie tymczasowym rozwiązaniem problemu.
Kiedy okulary nie pomagają, wzrok pacjenta można skorygować soczewkami kontaktowymi . Początkowo przepisywane są soczewki miękkie, aw miarę postępu choroby przepisywane są soczewki twarde. To narzędzie ma również swoje wady i zalety. Człowiek widzi dobrze, ale soczewka stale uciska oko i nie może ono prawidłowo oddychać, nieuniknione są mikrourazy rogówki, wzrasta ryzyko infekcji rogówki. Wraz z szybkim postępem choroby soczewka przestaje trzymać się na oku i trzeba zastosować jeszcze jedną metodę ratowania wzroku – przeszczep rogówki od dawcy.
W przeszłości uważano, że jedynym sposobem leczenia stożka rogówki jest przeszczep rogówki. Jednak wraz z postępem techniki i szybkim rozwojem różnych dziedzin medycyny odkryto nowe sposoby leczenia stożka rogówki.
Cross-linking to niezawodna metoda leczenia stożka rogówki
Operacja wzmocnienia rogówki, zwana także „Cross-Linking” w praktyce światowej. Jest to niezawodny zabieg zatrzymywania postępu stożka rogówki i ochrony rogówki przed rozdarciem i zmętnieniem.
Metoda ta jest z powodzeniem stosowana w medycynie od ponad 20 lat. Uznany na arenie międzynarodowej zabieg wykonywany jest w „Regos centrum” . Jego celem jest zatrzymanie otaczania i przerzedzania rogówki, zwiększenie stabilności tkanki i zachowanie dobrego widzenia.
Jak przebiega procedura Cross-Linking?
Pierwsza warstwa nabłonka rogówki jest odparowywana specjalnym laserem, impregnowana roztworem ryboflawiny i naświetlana promieniami UV o indywidualnie dobranym natężeniu przez wymagany czas. Tworzy to dodatkowe połączenia pomiędzy włóknami kolagenowymi i stabilizuje strukturę rogówki. Rogówka staje się mocniejsza i nie wygina się.
Przy pomocy technologii zastosowanych w „Centrum Wzroku” możliwe jest częściowe lub całkowite usunięcie wady refrakcji spowodowanej przez stożek rogówki podczas operacji. W takim przypadku podczas operacji wykonywany jest indywidualny oszczędzający zabieg laserowej korekcji wzroku i wzmocnienia rogówki. Ta metoda pozwala osiągnąć lepsze wyniki widzenia i jednocześnie zatrzymać chorobę.
Czy ta procedura wymaga specjalnego przygotowania pacjenta?
Przed zabiegiem pacjent nie musi się w żaden szczególny sposób przygotowywać. Trwa on około 30 minut. Następnie przepisuje się antybiotykowe krople do oczu i zakłada specjalną terapeutyczną soczewkę kontaktową. Po kilku dniach jest usuwana, a w jej miejsce kontynuuje się leczenie, stosując jedynie krople do oczu.
Pacjent, który przeszedł zabieg „Cross-Linking” jest pod obserwacją lekarzy przez 12 miesięcy. Zabieg nie jest bolesny, ale kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie pieczenie oka, łzawienie i lęk przed światłem. Specjalny laser wyjątkowo delikatnie oddziałuje na powierzchnię oka i znacznie zmniejsza dyskomfort pooperacyjny.
Orientacyjna cena zabiegu wzmocnienia rogówki metodą „Cross-Linking” to ok. 4 tys. zł.
Koszt wzmocnienia rogówki metodą „Cross-Linking” z częściową korekcją wady refrakcji to ok 5 tys zł.